KONST / Litografier / Färglitografi 7437046
*
nr 743 7046
Victor Vasarely
(1906-1997), Ungern
Färglitografi , Victor Vasarely (1906-1997), Komposition, 170/250, motivets mått: 60x50
Victor Vasarely, ungerska Viktor Vásárhelyi, född 1906 i Pécs, Ungern, död 1997 i Paris, Frankrike, ungersk målare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 18:05:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/2 12:32:08
1
1.000 kr
26/2 08:46:32
2
1.500 kr
27/2 10:43:25
1
1.300 kr
27/2 10:43:42
1
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Victor Vasarely
Victor Vasarely, ungerska Viktor Vásárhelyi, född 1906 i Pécs, Ungern, död 1997 i Paris, Frankrike, ungersk målare och grafiker.
Läs mer om Victor Vasarely
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik komposition litografi litografier litografiskt blad ungern ungersk victor vasarely
-
7145 Färglitografi
Anders Erik Malm. Signerad, numrerad 65/150, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:08
-
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:19
-
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:36
-
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:04
-
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:28
-
7107 Färglitografi
Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:02
*
Victor Vasarely
Victor Vasarely, ungerska Viktor Vásárhelyi, född 1906 i Pécs, Ungern, död 1997 i Paris, Frankrike, ungersk målare och grafiker.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Victor Vasarely
nr 743 7046
Victor Vasarely
(1906-1997), Ungern
Färglitografi , Victor Vasarely (1906-1997), Komposition, 170/250, motivets mått: 60x50
Victor Vasarely, ungerska Viktor Vásárhelyi, född 1906 i Pécs, Ungern, död 1997 i Paris, Frankrike, ungersk målare och grafiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/2 12:32:08 | 1 | 1.000 kr |
26/2 08:46:32 | 2 | 1.500 kr |
27/2 10:43:25 | 1 | 1.300 kr |
27/2 10:43:42 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Victor Vasarely
Victor Vasarely, ungerska Viktor Vásárhelyi, född 1906 i Pécs, Ungern, död 1997 i Paris, Frankrike, ungersk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Victor Vasarely
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik komposition litografi litografier litografiskt blad ungern ungersk victor vasarely
-
7145 Färglitografi
Anders Erik Malm. Signerad, numrerad 65/150, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:08 -
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:19 -
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:36
-
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:04 -
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:28 -
7107 Färglitografi
Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:02